Yetiştiricilik Bölümü

17297 defa okundu

 

Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü tatlısu ve deniz balıkları, akvaryum balıkları ve kabuklu su ürünleri yetiştiriciliği konularında eğitim faaliyetleri ve araştırmalar yapmaktadır. Hastalıklar Anabilim Dalı'nda yetiştiriciliği yapılan yada doğal balık türlerinin bakteriyel, paraziter, fungal hastalıkların teşhisi, korunma önlemleri ve tedavisi konularında araştırmalar yapılmakta, bu araştırmalarda bakteriyolojik ve serolojik yöntemlerden yararlanılmakta ve elde edilen deneyimler öğrencilere aktarılarak mezuniyet sonrası balık çiftliklerinde çalışmaları halinde pratik bilgileri kazanmaları sağlanmaktadır.

Bölümümüz, balık çiftliklerinden gönderilen hasta balıklarda teşhis ve tedavi, yem ve suların bakteriyolojik ve kimyasal analizleri, fizibilite raporu hazırlanması konularında hizmet vermektedir. Fakültemizde tatlısu balıkları konusunda hizmet veren kapalı bir üretim ünitesi ile yavru yetiştirme ve anaç stoklama amacıyla beton havuzlardan oluşan yetiştiricilik ünitesi bulunmaktadır.

Ayrıca balık yetiştiriciliği ve balık hastalıkları konularında araştırma yaparak uzmanlaşmak isteyen öğrencilerimiz için yüksek lisans programımız da bulunmaktadır. Bölümümüzde halen 7 Profesör, 2 Doçent, 1 Dr. Öğretim Üyesi, 3 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır

 
Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Ayşegül KUBİLAY
Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölüm Başkan Yardımcısı
Doç. Dr. Seçil METİN
Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölüm Başkan Yardımcısı
Doç. Dr. Hüseyin SEVGİLİ
 
Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı
Doç. Dr. Seçil METİN
Yetiştiricilik Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Nalan Özgür YİĞİT

 

 

 

 

 

İLETİŞİM
Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi
Doğu Yerleşkesi Çünür-Isparta
 
Tel: 0 (246) 214 6400
Faks: 0 (246) 214 6445
 
esuf@isparta.edu.tr