14 Aralık 2018 Cuma

Temel Bilimler Bölümü

11110 defa okundu

 

Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü'nde 4 profesör, 3 araştırma görevlisi, 3 Öğretim Görevlisinden oluşan kadrosu ile lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim ve öğretim yapılmaktadır.

Bölümde dersler teorik ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir. Deniz biyolojisi uygulamaları Antalya Körfezi kıyılarındaki çeşitli sahalardan öğrencilerle birlikte örnekler toplanıp, fakültemizdeki laboratuvarda incelenmesi ile gerçekleştirilmektedir. İçsular biyolojisi ile ilgili uygulamalar ise yakın çevredeki göl ve akarsularda yapılmaktadır. Su kalitesi ile fauna ve floraya ait örnekler standart yöntemlerle toplanarak incelenmektedir. Bölüm bünyesinde 2 adet öğrenci laboratuvarı ile (Genel Biyoloji ve Kimya) 1 adet araştırma laboratuvarı bulunmaktadır.

Bölümümüzde balıkçılık biyolojisi, limnoloji, plankton bilgisi, su omurgasızları, histoloji, deniz biyolojisi, su bitkileri, su kalitesi ve su kirliliği konularında özgün çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca Batı Akdeniz ve Göller yöresindeki deniz, göl ve akarsularda su ürünleri ile ilgili mevcut ve kurulması düşünülen işletmelere su kalitesi, su kirliliği ve çevre konularında yardımcı olunmaktadır. Bölümümüzde ekip çalışmasına özel bir önem verilmekte olup, ulusal ve uluslararası kuruluşlarca desteklenen projeler yürütülmektedir. Çalışmalarımızda toplanan fauna ve floraya ait örnekler standart fiksatiflerde koruma altına alınarak kurulması düşünülen müze için alt yapı oluşturacak şekilde saklanmaktadır.

 
Su Ürünleri Temel Bilimler Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Osman ÇETİNKAYA
Su Ürünleri Temel Bilimler Bölüm Başkan Yardımcısı
Prof. Dr. Yunus Ömer BOYACI
 
İçsular Biyolojisi Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Ö. Osman ERTAN
Balıkçılık Temel Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Fahrettin KÜÇÜK
Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Yunus Ömer BOYACI

 

 

 

    

 

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi

Ziraat Fakültesi Binası Kat:1 Doğu Yerleşkesi 32260, Isparta

Tel : +90 246 211 86 61

Fax : +90 246 211 86 97

E-posta : esuf@sdu.edu.tr